1. Adım

Gazi_Personel ağ bağlantısının iphone telefonlarda ve MAC bilgisayarlarda kurulumu gerçekleştirmek için, Gazi Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı web sitesinden, gazi_personel.mobileconfig dosyasını cihazınıza indirip yükleyiniz.

Bu işlemi gerçekleştirmek için telefonun "Hücresel Veri" gibi herhangi bir internet bağlantısına sahip olması gereklidir.


2. Adım

 gazi_personel.mobileconfig sertifikası telefona indirildikten sonra sol tarafta verilen erkan görüntüsünde olduğu gibi Profil yükleme işlemi Yükle butonuna tıklayarak başlatılmalıdır.

 


3. Adım

Yükleme işlemine devam etmek için sol tarafta verilen ekan görüntüsünde olduğu gibi "Welcome to Gazi University Personel Profile installation for your iOS based device" mesajıyla kuruluma izin vermek için yine Yükle butonuna tıklayarak devam edilmelidir.

 


4. Adım

Daha sonra kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirmek için Gazi Üniversitesi E-Posta adresinin, sol tarafta ekranda verildiği gibi sadece ön ad olarak yazılması gerekmektedir. Daha sonra Sonraki butonuna tıklanmalıdır.

 


5. Adım

Kimlik doğrulama işlemine devam etmek için Gazi Üniversitesi E-Posta adresinin parolasının, sol tarafta ekranda verildiği gibi yazılması gerekmektedir. Daha sonra Sonraki butonuna tıklanmalıdır.

 


6. adım

Gazi Üniversitesi E-Posta adresinde veya parolasında herhangi bir yanlışlık yoksa kimlik doğrulama işlemi başarıyla gerçekleştirilecektir.

Daha sonra personel ağ profil yükleme işlemi tamamlamak için sağ tarafta verilen doğrulama ekranında Bitti butonuna tıklayarak, sertifika yükleme işlemi tamamlanacaktır.

 


7. Adım

Yüklenen personel ağ sertifikası IOS işletim sisteminde Ayarlar/Genel/Profiller başlığı altında görüntülenebilir.

 


8. Adım

Sertifika yükleme işlemi tamalandıktan sonra, IOS işletim sisteminde Ayarlar/WIFI başlığı altından sol taraftaki ekranda görülği gibi, WIFI aktif hale getirilerek Gazi_Personel bağlantısı seçilerek, personel eposta şifresi girilerek, bağlantı işlemi tamamlanmış olur. B

 

9. Adım

Gazi_Personel bağlantısı Gazi Üniversitesi kablosuz internet sinyalinin bulunduğu her noktada otomatik olarak bağlantı sağlayacaktır.

 

1. Adım

Android işletim sistemli akıllı telefonlarınızdan, Ayarlar bölümüne giriniz.


2. Adım

Ayarlardan WIFI Seçeneği aktif hale getiriniz.


3. Adım

Ayarlardan WIFI Seçeneği aktif hale getirildikten sonra, resimdeki gibi WIFI'ye tıklayarak, aktif kablosuz bağlantıları görmek için açınız.


4. Adım

Gelen kablosuz ağlardan Gazi_Personel seçiniz.


5. Adım

Açılan Sayfafa EAP Yönetimi => TTLS, Faz yetkilendirilmesi => PAP olarak ayarlayınız.


6. Adım

Kimlik kısmına Gazi Eposta Adresinizi resimde görüldüğü giriniz.
Şifre kısmına Gazi Epostanıza ait şifrenizi giriniz.
Daha sonra BAĞLAN butonuna basınız.


7. Adım

Bu şekilde yaptığınızda resimdeki gibi “Gazi_Personel” üzerinde bağlantı kuruldu yazısı yazacaktır.


1. Adım

Bilgisayarınızı sağ alt köşesindeki saatin yanındaki Wifi simgesine tıklayınız. Açılan sekmeden “Ağ ayarları” kısmına tıklayınız.


2. Adım

Wifi sekmesi seçili iken, gelen sayfada “ Bilinen ağları yönet” kısmına tıklatınız.


3. Adım

Burada daha önce kablosuz olarak bağlandığınız tüm ağlar listelenecektir. Listelenen tüm ağlar ve Gazi_Personel'ı bulup bir kez tıklayarak “unut” seçeneğini tıklayınız.


4. Adım

Bilgisayarınızın sağ alt köşesindeki saatin yanındaki Wifi simgesine sağ tıklayınız, “Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç”'a tıklayınız.


5. Adım

Gelen sayfada “Yeni bağlantı veya Ağ kurun” kısmına tıklayınız.


6. Adım

“Kablosuz ağa el ile bağlan” seçeneğini seçiniz.


7. Adım

Gelen sayfada, Ağ adı kısmına “Gazi_Personel” giriniz. Güvenlik türü kısmına “WPA2-Kuruluş” şeçiniz. Diğer ayarlar resimdeki gibi olmalıdır.


8. Adım

"Bağlantı ayarını değiştir” seçeneğine tıklayınız.


9. Adım

Genel sayfada “Güvenlik” Sekmesine geçerek, Ağ kimlik doğrulama yöntemini seçiniz kısmını “Microsoft:EAP-TTLS” seçiniz.


10. Adım

Aynı sayfada bulunan “Ayarlar” kısmına tıklayınız.


11. Adım

Açılan sayfada “Kimlik gizliliğini etkinleştir” bölümündeki seçimi kaldırınız. Resimdeki ayarlayınız. Tamam deyip kapatınız.


12. Adım

Bilgisayarınızın sağ alt köşesindeki saatin yanındaki Wifi ikonuna tıklayınız, gelen WIFI seçeneklerinden Gazi_Personeli seçiniz.


13. Adım

Masaüstüne uyarı olarak Oturum açma ekranı gelecektir. Bu ekranda “mail adresiniz” ve mail adresinizin şifresini resimde görülen alanlara giriniz ve tamam butonuna basınız.


1. Adım

32-bit için: Wireless_19.40.0_PROSet32_Win7.zip

64-bit için: Wireless_19.40.0_PROSet64_Win7.zip

Bilgisayarınızın işlemtim sistemi özelliğine göre yukarıda verilen programları indiriniz. Daha sonra programı yönetici olarak çalıştırınız.


2. Adım

Ekranda görüldüğü gibi programın kurulumunu başarılı bir şekilde gerçekleştirerek, Son butonuna tıklayınız.


3. Adım

daha sonra bilgisayarınız sağ alt köşesinde bulunana WIFI listesinden, Ağ ve Paylaşım Merkezi açınız. 4. adımda açılan pencere görülmektedir.


4. Adım

4. adımda Kablosuz Ağları Yönet menüsüne tıklayınız.


5. Adım

Bu adımda, Gazi_Personel bağlantısı kablosuz ağ listesinde bulunuyorsa, Gazi_Personel bağlantısını kaldırınız. Daha sonra üst menüde bulunan Ekle butonuna tıklayınız.


6. Adım

Ekle butonuna tıkladıktan sonra açılan pencereden El İle Ağ Profili Oluştur butonuna tıklayınız.


7. Adım

Kablosuz Ağa El İle Bağlan penceresinde Ağ Adı : Kutusuna Gazi_Personel yazınız.
Güvenlik Türü: Kutusuna WPA2-Kuruluş seçiniz. Şifreleme Türü: AES olarak seçiniz. Daha sonra İleri Butonuna tıklayınız.


8. Adım

Gelen pencereden Bağlantı Ayarlarını Değiştir butonuna tıklayınız.


9. Adım

Güvenlki sekmesinde bulunan, Ağ kimlik doğrulama yönteminde Intel: EAP-TTLS seçiniz ve Ayarlara tıklayınız


10. Adım

Kimlik Doğrulama İletişim Kuralı: kısmından PAP, Kullanıcı adı : Gazi Üniversitesi kurumsal E-posta adresini yazınız. Parola için ise E-posta adresinizi Şifresini yazınız.
Gezici Kimlik : kısmına ise anonymous@gazi.edu.tr yazınız. Daha sonra İleri butonuna tıklayınız.


11. Adım

Gelen pencereden Sunucu Sertifikasını doğrula seçeneği tıklanmış ise, ekranda görüldüğü gibi TIK işaretini kaldırınız. Daha sonra Tama butonuna basınız.
Eğer antivirüs programınız sorun çıkarmıyorsa Windows 7 işletim sisteminiz 30 sn içinde Gazi_Personel bağlantısını kullanarak internete bağlanacaktır.