Destination Imagination

      Destination Imagiation programı 1999 yılında kurulan ve normal eğitim sürecine paralel olarak, gençlerin günlük hayatlarında karşılaşabilecekleri basitten karmaşığa her türlü problemin çözümünde yaratıcılıklarını kullanmayı hedefleyen uluslararası alanda yaygın bir organizasyondur.

       Destination Imagination programı bir yandan BTMM* (bilim, teknoloji, mühendislik, matematik), sanat ve hizmet vererek öğrenmeyi de içine katarken, öğrencilerden oluşan takımları eğlenmeye, risk almaya, odaklanmaya ve problemleri şekillendirmeye teşvik etmektedir. Katılımcılarımız sabırlı olmayı, esnek olmayı, dayanıklılığı, etik anlayışını, çevresindekilere ve onların düşüncelerine saygıyı ve beraber problem çözme sürecini öğrenirler. Takımlar çözümlerini turnuvalarda sunabilirler.

      Program ABD'nin 48 eyaletinde ve Kanada, Türkiye, Kore, Guatemala, Polonya, Çin, Hindistan, Büyük Britanya, Braziyla ve Singapur gibi 30 değişik ülkede uygulanmaktadır..

      Destination Imagination (DI) öğrencilerden oluşan takımların ucu açık problemleri çözmeyi içeren görevleri yerine getirdikleri ve çözümlerini turnuvalarda sundukları eğitici bir programdır. Dünyanın en büyük yaratıcılık organizasyonunun Türkiye temsilcisi olan DITURK, her yıl ICC (Anlık Görev Yarışması) ve DAT (DITURK Avrasya Turnuvası) olmak üzere iki önemli etkinlik düzenlemektedir. Üye ülkelerin ve okulların katıldığı organizasyonların yerel turnuvalarında başarılı olan takımlar dünya finallerine katılmaya hak kazanmaktadır.

      Destination Imagiation organizasyonunun düzenlediği yarışmalara hazırlık amacıyla, lise öğrencilerimizde 7'şer kişilik ekipler için eğitim programı yürütülmektedir.

      Konu ile ilgili detaylı bilgiye www.diturk.org adresinden ulaşabilirsiniz.

2012-2013  Destination Imagination

      Dünyanın en büyük yaratıcılık organizasyonu Destination Imagination tarafından organize edilen Anlık Görev Yarışması Ankara Turnuvasına Özel Anadolu Lisesi IB Programı öğrencilerimizden oluşturulan bir ekip katılmıştır. Yarışmanın birinci aşamasında öğrenciler daha önce hazırladıkları projeleri sundular, ikinci aşama olan anlık görevlerde ise sadece yarışmacıların bildiği gizli problemleri çözdüler ve "Jobless" ekibimiz Bilim kategorisinde 3.lük kazanmıştır.

  Anadolu Lisesi IB Programı “Jobless”ekibi Bilim Kategorisi 3.lük
Nur Ecem DİLEK, Özgür ÜNAL, Halit ÖZSOY, Hikmet DEMİR, Oğuz ERKAN, Ahmet Asım BEKTAŞ, Deniz Berdan İFLAZOĞLU

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player