Meet My Friend

 Meet My Friend 1

      Özel Anadolu Lisemizde AIESEC ile ortaklaşa yürütülen ”Arkadaşımla Tanış Projesi (Meet My Friend)” tamamlandı. Projenin ilk yılında Tayvan,  Çin, Japonya, Ukrayna, Rusya, Moğolistan ve Meksika’dan gelen öğrencileri okulumuzda misafir ettik. 

      Projenin amacı, ilköğretim ve lise öğrencilerimize kendilerine uzak gelen yabancı oldukları kültürleri, o kültürden gelen “kültür elçileri” aracılığıyla tanıtmak; öğrencilerin, dünyanın farklı yerlerini bire bir o ülkelerden gelen insanlardan öğrenmelerini, dünyaya bakış açılarını değiştirmeyi, çevrelerini daha yakından tanımalarını sağlamak ve farklı ülkelerden gelen öğrencilere Türkiye’yi, Türk kültürünü tanıtmaktı.          

      4 haftalık proje çalışmaları bittikten sonra yabancı öğrenciler tarafından “Ülkeler Panayırı” kuruldu. Panayırda kendi ülkelerinden getirdikleri kostümleri, eşyaları ve diğer kültür öğelerini öğrencilerimize tanıttılar.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Meet My Friend 2

      Projenin ikinci yılında, Polonya, Tunus, Bahreyn, Mısır, Meksika, Çin, Şili ve Almanya’dan gelen öğrencileri okulumuzda misafir ettik. 

      İlköğretim ve liselerimizde farklı ülkeleri tanıtmak, kültürel anlayış bilincini yükseltmek, yabancı dil öğrenme ortamını zenginleştirmek ve öğrencilerimizi yabancı dil öğrenmek üzerine motive etmek amacıyla yürütülen proje dahilinde yurt dışından gelen kültür elçileri sınıflarda yaptıkları sunumlarla öğrencilerimizi kendi ülkeleri hakkında bilgilendirdiler. Böylece öğrencilerimizin hem dillerinin gelişmesine hem de genel kültürlerine katkıda bulundular. Öğrencilerimiz kendilerine uzak olan yabancı kültürleri yakından tanıma fırsatını yakalamakla birlikte onlara Türk misafirperverliğini tanıtma olanağı da buldular. Aynı zamanda projenin bu sene uygulanan kısmında yurt dışından gelen öğrenciler kendi ülkelerinin çevre sorunları ve çevre politikaları hakkında bilgi verip küresel çevre konularında öğrencilerle paylaşımda bulunup alınabilecek önlemler konusunda öğrencileri bilgilendirdiler. Bu şekilde öğrencilerin çevre konularında duyarlılık kazanması ve bilinçlendirilmesi sağlandı.

      Proje sonunda okulumuz sergi salonunda kurulan  “Ülkeler Panayırı” ile yabancı öğrenciler kendi ülkelerinden getirdikleri kültür objelerini tanıtırken öğrencilerimizin yoğun ilgisinden memnun kaldıklarını ifade ettiler.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player